Skočiť na hlavný obsah
Drupal 7 vs. Drupal 8

Jedna z nejpopulárnějších open source softwarových platforem Drupal 7 spatřila světlo světa v roce 2011. K současnému dni na něm „běží“ více než 820 000 webů. Sedmička nabízí 7 699 stabilních bezpečných modulů. Díky své stabilitě a spoustě funkcí se stále drží na špici oblíbenosti. 

S její neotřesitelnou pozicí ale v roce 2015 zamávalo vydání Drupalu 8, který sice nabízí „jen“ 2 070 stabilních bezpečných modulů, zato ale disponuje obří velikostí, podporuje HTML 5 a nabízí několik API pro napojení webových aplikací.

Ve finále tak nelze jednoznačně říci, která z obou platforem obsadila pozici vítěze. Abyste si o každé z nich udělali menší přehled, přinášíme vám největší lákadla „osmičky“ ve srovnání s neméně populární a zralou „sedmičkou“. 

Inovace

Přejít na Drupal 8 znamená přijmout nové a vzrušující inovace. Drupal 8 totiž nabízí nové funkce, které v Drupalu 7 nenajdeme. Jako v každém jiném softwaru, je nová verze bohatší na funkce a schopnosti, než její předchůdce. Vylepšení nové verze zahrnuje různé aspekty softwaru, od uživatelské přívětivosti, přes editoring až po vývojářské možnosti.

Osmička nabízí novou strategii vydávání aktualizací. To bude v praxi znamenat, že velké změny nebudou přicházet jen s novou verzí (např. jako z Drupalu 6 na 7, nebo ze 7 na 8), ale nový způsob vydávání umožní Drupalu zavést stěžejní novinky i do stávajícího Drupalu 8. Bude se tedy jednat o úplnou změnu zavedených pravidel a to nejen pro vývojáře.

Pro příklad uveďme některé nově uvedené funkce:

  • Drupal 8.2: Outside-in, nový experimentální modul, poskytující schopnost měnit nejčastější konfiguraci z front-endu [1].
  • Drupal 8.3: BigPipe vydán ve stabilní verzi, která poskytuje pokročilou implementaci cachingu založenou na BigPipe od Facebooku. Rovněž zavádí Workflow a Layout.
  • Drupal 8.5: Zavádí Layout Builder, který dává editorům možnost upravovat layout jejich obsahu [2]. BigPipe bude zároveň nastaven jako výchozí ve standardním profilu.
  • Drupal 8.6: Zavedení Workspace, které vylepší způsob vydávání obsahu pro editory [3]. 
  • Drupal 8.6: Nabídne nový, mnohem jednodušší způsob instalace, který je ideální cestou pro nové klienty [4].

Náš tip: Pro lepší přehled o nadcházejících novinkách a funkcích vám pomůže tento filtr.

Cena a námaha

Zvážíme-li životnost Drupalu 7, jeho konec se neúprosně blíží. Jakmile bude podpora „sedmičky“ ukončena, bude potřeba migrovat na novější verzi, což je neodmyslitelně spojeno s nemalými náklady a časovou náročností. 

Drupal 8 sice může v některých případech zvýšit krátkodobě náklady, avšak, strategie menších a častějších releasů slibuje, že tyto menší upgrady budou jednodušší a méně „bolestivé“. Osmička navíc poskytne čistější kódovou základnu. Naproti tomu dlouhodobá údržba bude oproštěna od vysokých nákladů na migraci z jedné hlavní verze Drupalu na druhou, jak tomu bylo třeba z Drupalu 6 na 7, nebo ze 7 na 8.

Od spuštění Drupalu 8 není migrace na novější hlavní verzi tak náročná a navíc budou moduly pro verzi 8 kompatibilní s následujícími verzemi. Nářky typu „nemůžu upgradovat na Drupal 9, protože moje nejvyužívanější moduly jsou kompatibilní pouze s Drupalem 8“ se tak stanou minulostí.

Bezpečnost

Všechny současné verze Drupalu jsou udrženy a hlavní bezpečnostní záplaty poskytovány i pro starý Drupal 6. Nejvíce pozornosti od komunity se dostává Drupalu 8. Ten se totiž může pochlubit největším množstvím vylepšení ve všech oblastech – od funkcionalit, zvyšování rychlostipřes bezpečnost, až po usnadnění při samotném používání.

Uživatelská přívětivost

Pokud vám záleží zejména na uživatelích, měli byste migraci na Drupal 8 zvážit. Drupal 8 je totiž od prvního dne svého vývoje zaměřen na uživatelskou přívětivost

Důležitou roli v celém ekosystému hrají web-programátoři a redakční týmy. Jejich zkušenostem se systémem začínají dostávat stále vyšší prioritu [5].

Pokud jste zvědaví, co nového vás čeká v Drupalu 8, bude vás jistě zajímat toto úložiště. Můžete si nainstalovat také Proof of Concept– nástroj, díky kterému si vyzkoušíte, jak bude nové administrátorské rozhraní vypadat.

„Drupalisti“ nováčci

Pro samotné vývojáře zavedení nového Drupalu 8 znamená, že cokoliv se nově naučí, to jim otevře dveře do světa PHP a nebudou již tolik vázání jen na drupalovský ekosystém a naopak. S těmito novými znalostmi se stanou všestrannějšími. 

Tím, že Drupal 8 sdílí více prvků s ostatními systémy (jako například zmíněný Symfony), je pro uživatele, ale i vývojáře mnohem dostupnější a přívětivější. 

Mezi další povedené funkce Drupalu 8 patří například registrační formuláře. V „osmičce“ jsou mnohem více přizpůsobitelné správcem webu, zatímco v Drupalu 7 se jejich úprava většinou prováděla z backendu, což se neobešlo bez asistence vývojáře. Díky úpravám v layoutu, který je robustnější a výkonnější, je také snadnější sestavování oblíbených landing pages

Výkon

Kdykoliv vyjde nová verze Drupalu, objeví se spousta článků o tom, jak je nová verze pomalejší než jeho předchůdce. Ani Drupal 8 těchto názorů není ušetřen. Ke srovnání je však nutné přistupovat obezřetně, protože bez uvážení jistých souvislostí porovnáváme naprosto nesrovnatelné. Drupal 8 má mnoho funkcionalit zahrnutých již v samotném jádru. To ale neznamená, že je jeho jádro těžkopádnější, ale že 96% stránek na Drupalu 7 bylo vytvořeno pomocí dodatečných modulů, které jsou již nyní součástí Drupalu 8. Pokud se zajímáte o toto téma, doporučujeme následující článek.

Ale stranou nelichotivých srovnávání. Drupal 8 přináší velká vylepšení ve výkonu. Disponuje totiž nástroji jako BigPipe a nabízí cache pro ověřené uživatele, díky kterým bude doručení obsahu k ověřeným a anonymním uživatelům hračka. To samozřejmě ve srovnání s úsilím, které byste museli vynaložit v Drupalu 7. A pokud je vás výkon důležitý, měli byste vzít na vědomí podporu PHP 7, kterou má Drupal 8 mnohem výkonnější než předchozí verze. 

Ovládání Drupalu

Je třeba mít na paměti, že Drupal pracuje se dvěma naprosto odlišnými tábory, které se vzájemně doplňují. Na jedné straně stojí vývojáři a na druhé weboví správci a administrátoři. Vývojáři se při přechodu na Drupal nejvíce potýkali s něčím, pro co se ujal pojem „drupalismus“ a co vývojáře izolovalo v drupalové bublině. 

Drupal 8 se rozhodl jít jinou cestou. Bude využívat více konvenční a standardizovanou architekturu, obsahující ve svém jádru Symfony komponenty, ale také se zaměří na objektově orientované moduly. Důsledkem bude, že vývojáři přestanou mluvit o hookách ale začnou mluvit v pojmech, kterým každý v PHP světě okamžitě rozumí. 

To znamená dvě zásadní věci. V první řadě bude jednodušší najímat vývojáře pro Drupal, neboť původní „drupalismus“ je značně omezen a je jednodušší ke zvládnutí pro vývojáře přecházející z jiného frameworku (jako Symfony nebo Laravel). A také by současní vývojáři pracující v Drupalu 7 neměli mít obtíže pochopit to, co již dobře v Drupalu ovládají i když se budou učit novým věcem, mezi které patří třeba sestavování modulů, jejich registrace, hookování do blokového systému nebo to, jak funguje systém událostí převzatý ze Symfony.

Z perspektivy webového správce nebo admina má Drupal 8 velice povědomé rozhraní a umožňuje jednoduchý přechod ze starší verze. Při srovnání rozhraní Drupalu 7 a 8 si lze všimnout jen několika mála rozdílů ve velmi povědomém a známém prostředí.  

Usnadnění přechodu na vyšší verzi

Mnoho zákazníků si položí otázku, proč by přecházeli na vyšší verzi jakéhokoliv softwaru, když s tím mohou počkat a přejít až na tu následující. Někdy to dává smysl, ale nyní v případě Drupalu 8 a nově zamýšleného cyklu menších aktualizací se situace mění. Častější aktualizace slibují snadnější přechody na vyšší verze díky kompatibilitě jádra. To na co byli uživatelé zvyklí při upgradu až do verze 7, je již minulostí.

Dalším pozitivem pro Drupal 8 je kompatibilita modulů pro nadcházející verze. Uživatel dostane jen výzvu, která mu doporučí upgrade vybraných knihoven, jiné komponenty nebo kódu, který by byl nekompatibilní s Drupalem 10, ale teoreticky se nebude jednat o nic, co by shodilo celý modul/stránku.

Budoucnost je ve hvězdách. Nebo v Drupalu?

Jedna z nejvíce očekávaných novinek v Drupalu 8 je nová API-first iniciativa. Za posledních několik let se totiž svět internetu dramaticky změnil. Dnes se k síti připojuje nespočetné množství zařízení a všechno se tak trochu komplikuje. Proto přestáváme hovořit o různých zařízeních a začínáme se zaměřovat na obsah, který je nyní na prvním místě. A právě na to by měl být CMS software připraven tak, aby byl schopen adaptovat se na nová pravidla hry.

Společnosti mají nesmírně náročné a často se měnící požadavky. Co bylo přijatelné včera, už nyní nestačí. Dnes potřebujeme šířit obsah mezi mnoho různých zařízení. Od desktopu, přes mobilní platformy až po hodinky nebo obrazovky na veřejných místech.  

Nyní je důležité mít CMS, který je schopný pružně se přizpůsobovat požadavkům, což snižuje budoucí náklady. Pokud využíváte Drupal 7, lze jej při patřičné snaze tvarovat a rozšiřovat, aby vyhověl vyšším nárokům. Na rozdíl od něj však Drupal 8 má tuto schopnost přímo implementovanou ve své architektuře.

Co říci závěrem?

Nezapomínejme, že co se hodí pro jeden projekt, nemusí se hodit pro druhý. V některých situacích vám může dávat smysl zůstat u „sedmičky“. Příkladem budiž třeba malé projekty
 

 


[1] https://www.drupal.org/node/2786039

[2]https://www.drupal.org/node/2924128

[3]https://www.drupal.org/node/2968491

[4]https://www.drupal.org/node/2969396

[5]https://github.com/jsdrupal/drupal/wiki/Follow-the-Initiative-&-Get-Involved

 

Značky
Chcem vedieť viac o Drupalu!