Skip to main content
Project management

Každá firma řeší dva základní problémy – jak zvýšit příjmy a jak snížit náklady. Rozhodnout, co je větší priorita při investování, je celkem umění. Webové stránky vám jistě pomohou v případě prvního problému, o tom není potřeba nikoho přesvědčovat. Na webových stránkách buď přímo či nepřímo uskutečňujete vaše prodeje. K tomu slouží SEO, lepší konverze, intuitivní uživatelské rozhraní, které návštěvníka dovede k nákupu atd. Nic, co by vás překvapilo. V tomto článku si ale ukážeme, že systém Drupal vám umožní snižovat interní náklady.

Jistě mnoho z vás využívá k dosažení cílů projektové týmy. Mnozí z vás buď již mají, nebo přemýšlejí o nástrojích pro řízení projektů. Na trhu jsou některé kvalitní, některé i jako open source. Díky implementaci tohoto systému v Drupalu jste ale schopni na jednom místě spravovat své webové stránky i své projekty. Výsledkem bude snížení počtu udržovaných paralelních systémů v běhu, čímž se vaše práce stane efektivnější.

Co vám Project Management v Drupalu přinese?

  • Správa týmů, lidí, organizací
  • Správa projektů, Ganntovy diagramy, sledování času
  • Úkoly, ticketování, poznámky
  • Správa nákladů

Než se do toho pustíme, hodí se napsat pár upozornění. Veškeré příklady zde uvedené jsou fiktivní pouze za účelem článku. Grafika nám pro vysvětlení stačí defaultně nastavená. Taktéž jsme kvůli článku nepřekládali rozhraní. Příklad funguje jako ukázka toho, co je možné. V tomto článku nepůjdeme do hloubky a technických specifikací. Případné dotazy směřujte do diskuze nebo kontaktuje přímo náš tým.

Určili jsme si pravidla hry, teď si určíme hru.

  • V portfoliu máme jedinou organizaci/firmu - firmu ABC zabývající se výrobou a servisem produktu XYZ.
  • Firma je rozdělená do 3 týmů – vývojáři, marketing, administrativa.
  • Každý tým má samozřejmě jiného vedoucího, jiné úkoly.

A jde se na to.

Jak vidíte na obr. 1, hned po instalaci potřebných modulů nám přibyla velká nabídka možných typů obsahu. Kromě standardních stránek (Basic page) a aktualit (Article) vidíme hned 8 nových.

Přidávání nového obsahu v Drupalu

Obrázek 1 - Přidávání nového obsahu v Drupalu

Nejprve vytvoříme Organizaci. Poté jednotlivé osoby a nakonec je přiřadíme do jejich týmu. Dále si vymyslíme pokusný projekt, zkusíme např. Vývoj nového produktu.

V Drupalu, máme možnost nastavit mnoho atributů. Nevýhodou v tuto chvíli je, že v nabídce není česká měna. Podobně jako přidávání projektů funguje přidávání jednotlivých úkolů. Máme možnost úkoly přiřadit projektům i osobám či týmům, vytvořit navazující hierarchii, nastavit jim prioritu, status, kategorii, termíny trvání projektu, jednotkové nákladové ceny. Samozřejmostí je možnost rozšíření o vlastní specifické parametry.

Rozhraní řízení projektů v Drupalu

Obrázek 2 - Rozhraní řízení projektů

Po chvilce nastavování parametrů jednotlivých úkolů a projektu se nám podařilo vygenerovat jednoduchý Ganntův diagram znázorňující celý průběh projektu.

Shrnutí

Pokud jste dočetli až sem, děkujeme vám. Zdaleka jsme neprošli všechny možnosti, které tento projekt skýtá. Spíše jsme zahlédli špičku ledovce. Pokud máte zájem dozvědět se více, neváhejte se vyjádřit v diskuzi. 

Drupal - good, fast, cheap

Příště si můžeme ukázat sledování nákladů. Co z Drupalu dokáže udělat naprosto univerzální nástroj pro vaši firmu je, pokud na „Organizace“ v Drupalu nebudeme nahlížet pouze jako na naše portfolio, ale podíváme se na to zvenku. Výsledkem bude, že Drupal poslouží jako CRM. Drupal umí evidovat úkoly, zakázky, dokumenty, poznámky. Lze dosáhnout toho, aby Drupal sloužil jako generátor faktur s možností uložit je do PDF. A to jsme rozhodně nenarazili na hranice možností…