Skip to main content
Drupal CMS

Dnes je tomu přesně týden, co byl oficiálně spuštěn Drupal CMS ve verzi 1.0. Jak jsme již zmínili v předešlém článku o jeho vydání, jedná se o platformu, která má usnadnit tvorbu a správu obsahu i „nevývojářům“, především marketérům a obsahovým týmům.

Cílem je poskytnout těmto jedincům redakční systém vybavený různými možnostmi konfigurace a moduly tak, aby byl co nejvíce dostupný pro masové použití. A to vše při zachování základních Drupal principů.

První kroky s Drupal CMS: Základní charakteristiky systému

Drupal CMS sice zůstává věrný svým kořenům, ale už od prvního kroku instalace přináší několik odlišností. Vybraným z nich se budeme věnovat v následujících řádcích.

Intuitivní instalace: Krok za krokem k funkčnímu webu

V první fázi instalace máte na výběr z několika typů obsahu – blog, případové studie, události, novinky, osobní profily či projekty. Nemusíte se přitom soustředit pouze na jeden z nich. Vybrat můžete i vícero možností, popřípadě všechny.

Drupal CMS - instalace

 

Poté zadáte název webu a pokračujete standardním nastavením připojení k databázi. Následuje vytvoření přihlašovacích údajů. Zde stačí zadat pouze e-mail a heslo. Tím uživatelům odpadá nutnost zadávání časových zón, rozlišováním mezi e-mailem webu a e-mailem administrátora aj. Průvodce instalací je mnohem jednodušší a čistší. 

Drupal CMS - zadání názvu webuDrupal CMS - vytvoření účtu

 

Na základě vašeho počátečního výběru proběhne instalace, při níž se aplikují tzv. recepty. Jedná se o novinku známou z Drupalu 11, která doplňuje klasické instalační profily o možnost využití předpřipravené (a do webu snadno integrovatelné) dílčí konfigurace.

Moderní administrace: Nové rozhraní pro efektivní správu

Jakmile je instalace dokončená, přivítá vás administrační nástěnka. Bystří jedinci s alespoň částečnou znalostí Drupalu si zajisté ihned povšimnou, že Drupal CMS nevyužívá standardní téma vzhledu Claro, ale vylepšený Gin, který je dle mnohých v praxi o něco použitelnější.

Drupal CMS - administrace

 

Stejně jako je tomu u nového Drupalu 11, i u Drupalu CMS byla původní horní admin lišta nahrazena bočním panelem. Zbytek je víceméně stejný jako v klasickém Drupalu, kdy můžete relativně snadno spravovat obsah a média. Novinkou je koš, který rozhodně není od věci – to, že si člověk něco omylem, a bohužel i nadobro, smaže, není ničím neobvyklým.

Drupal CMS - koš (trash)

 

Správa obsahu: Možnosti a vylepšení v nové verzi

Co se týče samotné práce s obsahem v Drupalu CMS, nečekejte nic převratného. Přece jen je to pořád klasický Drupal, jenom s tím rozdílem, že je předem nakonfigurovaný a obsahuje určité moduly navíc. 

Velkou výhodou je však to, že typy obsahu odpovídají vašemu prvotnímu výběru při instalaci. Při vkládání obrázků si můžete vyzkoušet práci s médii, jsou zapnuté revize, automatické generování URL, moderování stavu článku aj. 

Drupal CMS - práce s obsahem

 

Frontend a layout: Od správy k živému webu

Chcete-li se blíže podívat, jak to vypadá na frontendu, stačí se z administrace skrze logo prokliknout na domovskou stránku, kde na nové uživatele čeká připravený a naplněný vzorový obsah. Tam uvidíte odpovídající obsahové stránky a výpisy. 

Drupal CMS zapojuje Layout Builder, který umožňuje rychlou změnu rozložení prvků na výpisových stránkách. Pokud chcete „experimentovat“ i v detailech článků, musíte nejprve povolit a nakonfigurovat příslušný modul. V blízké budoucnosti (na oficiálních stránkách se uvádí, že v následujících měsících roku 2025) přibude do Drupalu CMS ještě Experience Builder, který umožní pracovat jak s layoutem, tak vzhledem webu.

Drupal CMS - Layout Builder

 

Mohlo by vás zajímat!

Instalace a správa modulů

V Drupalu CMS máte k dispozici moduly Automatic Updates a Project Browser, díky nimž je správa modulů výrazně jednodušší. Ti, co mají s Drupalem nějaké zkušenosti, určitě ví, že se u něj dnes již neobejdou bez Composeru. V případě Drupalu CMS sice budete moct pracovat s moduly i přes administraci, avšak za určitých předpokladů:

  • máte na serveru aktuální Composer,
  • nastavení serveru umožňuje spuštění Composeru webovému procesu.

Navíc, díky tzv. receptům, o kterých jsme se už zmínili, můžete rychle nainstalovat i několik modulů najednou, a to včetně jejich nastavení. To může být ideální cesta pro technicky méně zdatné jedince.

Přečtete si také!

Drupal CMS vs. Drupal Core

Tím, že je Drupal CMS více „ready-to-use“ a má spoustu věcí již předem nakonfigurovaných, obsahuje přirozeně více integrovaných modulů. 

Za zmínku stojí především modul AI (Artificial Intelligence), který reflektuje současný trend maximálního využití potenciálu umělé inteligence od generování a překládání textů, přes práci s obrázky až po automatizaci procesů a AI prohledávání. Dále bychom mohli vypíchnout také moduly  Autosave Form sloužící k uložení rozdělané práce, Webform určený k tvorbě formulářů či Klaro Cookie & Consent Management, který je dnes s ohledem na problematiku cookies téměř nezbytností. 

Extra modulů existuje samozřejmě mnohem více, jejich kompletní výčet však poněkud přesahuje potřeby našeho článku.

Budoucnost webové prezentace s Drupal CMS

Drupal CMS 1.0 představuje významný krok vpřed v evolučním vývoji Drupalu. Zatímco si zachovává základní principy a spolehlivost původní platformy, přináší řadu inovací a vylepšení, které významně usnadňují práci především netechnickým uživatelům.

  • Drupal CMS je skvělou volbou i pro ty uživatele, kteří kvůli vyšším požadavkům s každou novou verzí systému nezvládli přechod z oblíbené sedmičky, jejíž oficiální podpora byla v lednu 2025 ukončena.

Předkonfigurované nastavení, intuitivnější uživatelské rozhraní a integrace moderních funkcí včetně AI modulu činí z této verze atraktivní řešení pro širokou škálu projektů i pro široký okruh uživatelů. Jedná se o promyšlenou evoluci, která reaguje na současné potřeby trhu a trendy v oblasti správy webového obsahu, přičemž lze předpokládat, že tento vývoj bude nadále pokračovat.