Jak již mnozí z vás ví, v červnu roku 2020 byla vydána nová verze Drupalu, v pořadí devátá. V počátcích se o ní hovořilo pouze jako o vylepšenější verzi Drupalu 8, kdy uživatelé migrující z Drupalu 8.9 na Drupal 9.0 nepociťovali takřka žádný rozdíl. V prosinci téhož roku však vyšel Drupal 9.1, který přinesl již o něco znatelnější změny. A právě o těch si v následujících řádcích povíme.
- Drupal jádro obohaceno o téma Olivero
- Nativní podpora funkce lazy loading obrázků
- Podpora Composer 2 a PHP 8
- Další vylepšení
Drupal jádro obohaceno o téma Olivero
Do jádra Drupalu bylo nově přidáno téma Olivero. To je v současné době prozatím v experimentální fázi, avšak s vydáním Drupalu 9.2 by mělo nahradit stávající defaultní téma Bartik, s nímž se setkáváme již od roku 2011. Důvodem jsou především změny ve vývoji webdesignu a snaha reflektovat tento vývoj prostřednictvím o něco modernějšího a minimalističtějšího tématu, které by mimo jiné mělo působit i jako určité „lákadlo“ k rozjetí projektu právě na CMS Drupal.
- Mohlo by vás zajímat! Téma Olivero získalo svůj název po známé expertce Rachel Olivero (1982-2019), která se jakožto nevidomá věnovala především problematice přístupnosti webových stránek.
Nativní podpora funkce lazy loading obrázků
Lazy loading je označení pro techniku zajišťující načtení části obsahu stránky až ve chvíli, kdy ji uživatel potřebuje. V tomto případě tedy prohlížeč obrázky načte až tehdy, když se zobrazují ve viewportu uživatele, což má přímý vliv na celkový výkon stránky. Zkracuje se totiž jednak doba potřebná k jejímu prvnímu vykreslení, jednak doba do první interakce uživatele s danou stránkou.
Funkce lazy loading byla pro uživatele dostupná i s předchozími verzemi, bylo však třeba využít přídavných modulů, které ke správnému fungovaní vyžadovaly komplexní nastavení a konfiguraci. To je s Drupalem 9.1 již minulostí; obrázky, které jsou renderovány v Drupalu a jejichž rozměry jsou předem známy, se pomocí funkce lazy-loading načítají automaticky.
Podpora Composer 2 a PHP 8
Drupal 9.1 je plně kompatibilní s nástrojem Composer 2. Používáte-li ještě Composer 1, je nejvyšší čas na update. Aktualizováno přitom bylo již mnoho populárních a často využívaných pluginů. S novou verzí Composeru se navíc značně snížily požadavky na operační paměť a výkon webu, což mimo jiné znamená patrné urychlení jeho vývoje.
- Přečtěte si také! Drupal 9: FAQ aneb často kladené dotazy
Dále Drupal 9.1 podporuje PHP 8, a to ve všech svých závislostech. Ojediněle se však lze setkat i s projekty, které ještě nejsou plně kompatibilní. PHP 8 přináší mnoho nových vylepšujících prvků, avšak různá vylepšení výkonu a JIT kompilátor Drupal prozatím ve velké míře neovlivní. Důvodem je to, že Drupal 9 je stále kompatibilní s PHP 7.3 a novějšími. Nicméně, Drupal 10, jehož vydání je naplánováno na konec roku 2022, bude PHP 8 vyžadovat, na což se tedy lze připravit již nyní.
A jaká další vylepšení nabízí?
- Došlo ke zvýšení výkonu instalátoru o 20 %, díky čemuž bude tvorba nových webů znatelně rychlejší.
- Byla přidána určitá vylepšení do tématu Claro týkající se především designu některých klíčových stránek.
- Podpora Symfony 5. Ač Drupal 9 stále vyžaduje Symfony framework ve verzi 4, disponuje již určitými prvky potřebnými k implementaci Symfony 5.
Je zcela zřejmé, že Drupal 9 má šanci převzít po svých předchůdcích vedoucí pozici. Nejste-li si „devítkou“ ještě zcela jisti, můžete prozatím setrvat u starších verzí tohoto redakčního systému. Nicméně počítejte s tím, že postupem času přestanou být starší verze oficiálně podporovány, a budou tak mnohem zranitelnější a náchylnější k různým bugům.
- Mohlo by vás zajímat! 5 kroků, jak upgradovat Drupal 8 na Drupal 9