Co stojí za vydáním Drupalu 9?
Již před nějakou dobou jsme vás okrajově informovali o chystaném spuštění nové verze Drupalu, a to v pořadí 9. Důvodem pro vydání nové verze je zejména to, že Drupal 8 využívá webový aplikační framework Symfony 3, jehož podpora bude v listopadu 2021 ukončena. Pokud chce Drupal nadále stavět na bezpečných komponentách, je více než žádoucí přejít na o něco odlišnější framework Symfony 4, který bude implementován právě v Drupalu 9.
Podpora starších verzí systému
Aby měli uživatelé dostatek času na přechod mezi jednotlivými verzemi, bude Drupal 9 vydán minimálně rok před koncem oficiální podpory Drupalu 8 (neoficiální podpora však ještě bude nějakou dobu k dispozici). Aktuálně je spuštění Drupalu 9 naplánováno na 3. června tohoto roku. Oficiálně podporovanými verzemi jsou v současné době Drupal 7.69 a Drupal 8.8.3.
Vydání testovací verze Alpha2
Ale nyní již k samotnému „jádru“ našeho článku. Před několika málo dny došlo k vydání testovací verze Drupalu 9 označené přívlastkem Alpha2. Tato testovací verze je určena především pro vlastníky webů a autory modulů a šablon (tzn. pro vývojáře), aby ověřili kompatibilitu stránek a projektů s nejnovější podobou Drupalu.
V žádném případě se nejedná o platformu, na které by bylo vhodné rozjíždět projekty nové. Neexistují totiž žádné upgrady, které by umožnily přechod z této verze na další Alfa či dokonce Beta verzi. Testovací verze mohou stále obsahovat určité množství chyb, které byste v novém projektu zajisté nechtěli a navíc, neobsahují prozatím veškeré změny týkající se zpětné kompatibility.
Přechod na Drupal 9
Pozitivní zprávou je, že Drupal 9 bude ve velké míře vycházet ze svého předchůdce a kompatibility modulů obou verzí bude dosaženo úpravou pouze jednoho řádku kódu. Drupal 9 bude téměř totožný s poslední aktualizací Drupalu 8. Budete-li tedy držet krok s updaty Drupalu 8 – to znamená, že nebudete používat zastaralé moduly a API a ujistíte se, že používáte poslední verze závislostí – neměl by pro vás přechod představovat sebemenší potíže.
Přechod by neměl být problematický ani v případě, že provozujete starší verzi Drupalu; stačí si pouze prostudovat dokumentaci na oficiálních stránkách, na nichž naleznete i celou řadu informací o tom, v čem přesně se budou jednotlivé verze redakčního systému lišit. Pokud si však sami nevíte rady, není nic jednoduššího než se obrátit na odborníky z Aira GROUP, kteří vám s migrací rádi pomohou a případně vám zajistí i následnou správu webu.